Kurs Augusti 2026

KURSER / WORKSHOPS

KURS AUGUSTI 2026


3-dagars akvarellkurs – Måla ute och i ateljé


ABF - KÖPING

Välkommen till en inspirerande akvarellkurs där vi kombinerar måleri ute i naturen med arbete inne i ateljén. Under tre intensiva och kreativa dagar utforskar vi akvarellens möjligheter genom att fånga ljus, färg och stämningar direkt på plats, och sedan utveckla målningarna vidare i lugn och ro i ateljémiljö. Att måla utomhus ger ett direkt möte med motivet och tränar blicken på ett helt annat sätt än att arbeta från fotografier.


Vi arbetar i en inspirerande och prestigelös atmosfär där glädjen i skapandet står i centrum. Kursen vänder sig både till dig som har viss erfarenhet av akvarell och till mer vana målare som vill utveckla sitt uttryck, hitta ny inspiration och fördjupa sitt måleri.


Vi arbetar med:


• Komposition och bildtänk

• Ljus och skuggor

• Färgblandning och färgharmoni

• Penselföring och olika akvarelltekniker

• Att skapa djup och atmosfär

• Att våga måla friare och mer personligt


Kursen varvas med demonstrationer, gemensamma genomgångar och individuell handledning. Vi målar både landskap, stadsmiljöer och detaljer beroende på väder och plats.


Under dessa dagar får du möjlighet att komma bort från vardagen, fylla på med kreativ energi och utveckla ditt sätt att se och måla i akvarell.

När: Måndag - Onsdag 17 - 19 augusti 2026

Tid: 10 - 16

Var: Humlan, Hummelbäcksgatan 3 C Köping

Kostnad: 5.050kr

Antal platser: 8  

Ta med egna färger, penslar och akvarellpapper.

Akvarellpapper finns även att köpa på plats.


Anmälan sker nedan via ABF hemsida

OBS!

ENDAST

1 PLATS

KVAR!